MILLIST NIITI KASUTADA ÕMBLEMISEL

MILLIST NIITI KASUTADA ÕMBLEMISEL

Õmblemine on töö, mis vajab aega ning keskendumist. Samuti vajab õmblemine niiti, korraliku niiti. Minnes poodi on niitide valik väga suur ning kõikide erinevate niitide ees võib segadusse sattuda. Tihti aga arvatakse, et niit on niit või kasutatakse vaid ühest materjalist niiti kõikides projektides. Siinkohal kutsun ma teid mõtlema natukene sügavalt ning detailsemalt. Mõelgem niidi tugevusele, kuidas see läbi nõelapea liigub, kuidas niit läbi kanga libiseb, kui suure jälje ta kangale jätab, kui sujuv, painduv see niit on. Niite on mitmetest materjalidest ning igal metrjalil on omad omadused, mistõttu tuleb niiti valides mõelda just enda kangale ning niidi omadustele.

Õige niidi valikul on õmblused ilusad, kangas ei lähe katki ning valmis projekt on kasutuskõlblik kaua aega.

NIIDI RASKUS – Niidi raskus ehk selle paksus. Mida paksem on niit, seda rohkem on seda näha, eriti õhukeste kangaste puhul. Samuti jälgitakse riidi raksust paksemate kangaste puhul. Niidi raskus peaks kokku sobima kanga raskusega ehk kerge, peenike kangas vajab ka kergemat niiti ning vastupidi.

NIIDI VÄRVUS – Lisaks raskusele tuleb jälgida ka niidi värvust. Tavaliselt valitakse sama värvi niit ning kangas. Kui aga samu värve ei ole saadaval on soovitav valida niidivärv, mis on paar tooni tumedam kui kangas. Tumedamad toonid sulavad paremini kokku ning heledamad toonid on väljapaistvamad.

Järgnevalt vaatame me lähemalt erinevast materjalist niite, nende omadusi ning millal mida kasutada.

Polüesterniit

Polüester on materjal, mida kasutatakse kõige tihedamine kuna see sobib enamus projektidega kokku. Polüesterniiti on mugav kasutada nii masinaga kui ka käsitsi õmmeldes. Rääkides aga polüestri venivusest ehk kui elastiline ta on, siis selle pärast ei pea muretsema. Antud niiti kasutatakse ka venivate kangaste puhul. Lisaks on polüester vastupidav materjal, mis ei kulu ega väsi kiiresti ära. Mis aga kõige parem, polüesterniite leidub väga paljudes värvides.

Siidist niidid

Siid on pehme ning sile materjal, mida kasutatakse kõige tihedamini kas siidi õmblemisel või tikkimisel. Sellegipoolest sobib siid ka masinaga õmblemiseks. Siidist niite peetakse väga headeks, kuna neid saab kasutada ka kõige kergemate kangaste puhul ilma et ta jätaks kangale jälgi (augud). Samuti on siidist niidid väga paindlikud ning tuegvad. Lisaks tikkimisele kasutatakse siidist niite ka nööpide külge õmblemisel.

Villast niidid

Vill on materjal, mida peetakse väga pehmeks ning kauapüsivaks. Samuti on vill elastiline ning hea tekstuuriga õmblemiseks. Kuna villa on lihtne värvida, leidub seda mitmetes erinevates värvides. Küll aga tuleb villaga olla ettevaatlik kuna märjaks minnes kipub niit kahanema ning katki minema. Villast niiti kasutatakse väga tihti voodipesu õmblemisel.

Puuvillased niidid

Usutakse, et puuvillast niiti tuleks kasutada puuvillase kanga puhul. Küll aga on puuvill suhteliselt nõrk ning ta ei ole elastiline, mistõttu kasutatakse puuvillase niidi asemel tihti polüesterniite. Antud niiti kasutatakse väga hästi aga kergemate kangaste puhul ning nööpide külge õmblemisel. Kindlasti ei ole soovitav puuvillast niiti kasutada tööriiete või trenniriiete õmblemisel.

Ekstra tugev niit

Kõige tugevamad niidid on vastupidavad, elastilised ning rasked. Seda niiti kasutatakse paksude kangaste puhul nagu näiteks teksad ning nahk.

Kokkuvõttes on niidi valik projekti juures väga vajalik tegevus kuna see määrab ära valmis projekti vastupidavuse ning ilu. Niiti valides tuleb jälgida kangast, mida õmblemiseks kasutatakse – niit peab olema sama raske kui kangas ehk siidi ekstra tugeva niidiga ei ole mõtet õmmelda. Lisaks tuleb vaadata materjalide värve. Väga tihti kasutatakse aga polüesterniiti, mis sobib enamike kangastega kokku.


Sa lisasid just toote ostukorvi:

Liitu uudiskirjaga ja saa 3% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 3% allahindlust oma esimeselt ostult!