VALI ÕIGE ÕMBLUSMASINA NÕEL

VALI ÕIGE ÕMBLUSMASINA NÕEL

Nõel on üks kõige odavamaid õmblusmasina osasid ning sellest mõeldakse vähe kuid vale või vanaks jäänud nõel muutub kiiresti kõige suuremaks probleemiks õmblemisel. Õmblusmasina nõela kutsutakse kõige muutlikumaks osaks, millest oleneb otseselt õmbluspiste.

Kuna nõel välja vahetada?
Nõela eluiga oleneb nii selle kvaliteedist, materjalidest kui ka kasutustihedusest. Kogenud õmblejad soovitavad vahetada nõela iga 8-10 töötunni tagant ning enne uue projekti alustamist.

PS: mida paksem kangas, seda kiiremini kulub nõel.

Üldiselt tuleb aga kaaluda nõela välja vahetamist järgmise probleemide kerkimisel:

  • Vahele jäävad silmused
  • Õmblused, mis on ebaühtlased
  • Õmblemine kahjustab kangast

Millist nõela valida?
Valides õiget nõela tuleb mõelda materjalile ning niidile, mida kasutatakse.

Üldiselt sobivad õmblemiseks väga hästi „Universaal“ nõelad. Tegemist on nõeladega, mis töötavad hästi erinevate niitide ning materjalidega kuna nõela punkt on õrnalt kumer kuid terav. Valides õiget mõõduvahemiku tuleb vaadata niiti, mida peenikesem on niit seda peenem on ka nõel. Universal nõelad tulevad mõõtudes 60 kuni 120 ehk 120 sobib paksematele niitidele ning 60 peenikestele niitidele.

Lihtsalt öeldes, õmmeldes õhukese kangaga nagu näiteks siid ning satiin tuleb vaadata peenikeste nõelade poole. Kasutades aga paksemat kangast nagu näiteks teksa, siis tuleb kasutada ka paksemat nõela.

Erinevad spetsiaalsed nõelad
Lisaks on materjale, mis vajavad spetsiaalset nõela – trikotaaź, kudumid, teksad jt.

  1. “Strech” on nõel, mida kasutatakse veniva materjaliga õmblemisel. Kasutades näiteks trikotaaźi, ujumisriideid, spordiriideid või sünteetilist kangast on strech nõel parim valik.
  2. “Microtex” nõelad on peenikesed ning väga teravad, mistõttu sobivad nad väga hästi tihedatele kangastele nagu puuvill, siid ning taft.
  3. “Denim” ehk teksanõel on terav ning paksem nõel, mis on spetsiaalselt mõeldud paksematele tihedatele kangastele nagu nimigi ütleb. Lisaks teksale, saab seda mugavalt kasutada ka kanvaa kangaga ning mikrofiibritega.
  4. “Leather” ehk nahanõel on peitli kujulise otsaga nõel, mis läbib lihtsalt nahka ning seemisnahka.

Kokkuvõttes vajab õmblusmasina nõel kõige tihedamini väljavahetamist kuna sellest oleneb otseselt õmbluspiste. Õige suuruse ning stiiliga nõel õmbleb hästi ning korralikult. Märgates õmbluspistes korrapäratust tuleb esimese asjana justnimelt nõel välja vahetada kuna nõela eluiga on lühike – nimelt 8 kuni 10 töötundi. Vana nõel ei riku vaid õmbluspistet vaid see võib rikkuda ka riiet.

Rohkemat infot õmblusmasinate kohta on võimalik leida nende kodulehelt omblusmasinad.com


Sa lisasid just toote ostukorvi: